Avalik kiri tundmatule hindajale -Tiina Lahesoo


Armas meditsiinitöötaja ja hindamiskomisjoni liige, See on minu õde. Üks tähtsamaid inimesi minu elus.

Esimest korda saime tema imepärasest paranemisest teada juba seitse aastat tagasi. Ta on terve elu põdenud haigust nimega tsüstiline fibroos. Sa kuuled sellest esimest korda? Pole hullu, ilmselt oli see esimene kord ka sellele arstile, kes ta ravituks, isegi terveks kuulutas. Sellele järgnes pikk vaidlus selgitamaks, et see haigus on ravimatu. Kui see teist korda juhtus, tõi see endaga kaasa suure trauma. Kuidas sa ütled teismelisele, et ta polegi tegelikult haige? Et see haigus, mille kohta sa ei vaevunud isegi guugeldama, on järsku ravitav? Mis on saanud sinu vandest?

Sa ei ole seisnud patsiendi huvi eest, leevendanud tema kannatusi. Kui üldse midagi, siis oled sa neid oma otsusega juurde lisanud. Sa ei ole küsinud abi haiguse hindamisel selle ala spetsialistilt ega võtnud endale need viis minutit, mis annaksid sulle ülevaate haiguse põhilisest küljest peaaegu ükskõik millises keeles. Kui sa vikipeediat ei usalda, siis on tuhat teist veebilehekülge, andmebaasi, usaldusväärset teadusasutust, kes kõik võivad sulle kinnitada: ei, ta ei saa kunagi terveks. Täpselt nii nagu ei kasva tagasi kaotatud käed ja jalad, täpselt nii nagu järgneb sõjale rahu ja rahule jälle konflikt.

On hea, et kõik arstid pole sellised. Vastasel juhul mul võib-olla ei olekski enam õde. On arste, kes võitlevad päriselt ka oma patsiendi tervise eest, nii vaimse kui füüsilise. Ja neile – suur aitäh! Aga kui sa ütled teismelisele, kes niigi üritab olla võimalikult palju teiste moodi, et näe, sa polegi enam eriline, sa ei pea enam võtma oma ravimeid, siis sina kui arst pead võtma ka vastutuse enda põhjustatud trauma eest. Hoidku jumal selle eest, et see teismeline sind uskuma ei jääks! Et ta ei küsiks oma arstidelt, nagu mu õde: ”Noh, jätame ravi ära, jah? Ma olen ju terve!”

Tänane süsteem seda ei võimalda. Sageli ei võta hindav arst vastutust haava eest, mille toob kaasa selline otsus. Marie on jälle terve. Juba kolmandat korda. Ma soovin väga, et tema viimane haiglavisiit peegeldaks seda otsust. Jälle algab vaidlustusprotsess, sest keegi on oma töö tegemata jätnud. Ma vaatan sinu poole, arst, ja mõistan su pealevaatamise eest hukka. Pole ime, et maailm vastu peegeldab.


Autor:Tiina Lahesoo

Kommentaarid