Monika Helme: "Ida-Virumaa venestamine on käima lükatud!"

Foto: Eero Vabamägi/Delfi

Monika Helme: 

Ida-Virumaa venestamine on käima lükatud. Eesti ja venekeelsed ühte kooli kokku, õpetamine kakskeelseks....See on see Repsi ja Kristina Kallase nn. ühtluskool.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Arvestades seda, et ainuke eestikeelne Kohtla - Järve gümnaasium suletakse, on Roosilehe kinnitusel kogukonnal mure, kust on võimalik Ida-Virumaal saada eestikeelset gümnaasiumiharidust.
"Praegu on nii lapsevanemad kui ka noored täiesti tõsiselt väljendanud meelsust, et nemad näevad võimalustena kas sõita ära Tallinna või Tartusse või minna õppima Toila ja Iisaku gümnaasiumisse, kus veel on säilinud eestikeelne haridus. Aga kahjuks väikestes koolides ei ole nii suurt valikuvõimalust,"
On valitud direktor, kes ei kohtu kogukonnaga, ei räägi. Ida-Viru kogukonnal puudub igasugune turvatunne, et eestikeelsus ja eestimeelsus kuskil gümnaasiumitasemel ka säiliks. See on silmakirjalik. Ühest küljest räägitakse, et eestlust on Ida-Virumaal vaja tugevadada, siis teisest küljest kaotatakse see vähenegi, mis siin on olemas. 
Ainus, mis aitab, on see, kui uues riigigümnaasiumis oleks sada protsenti eestikeelsed õppekavad sõltumata õppesuunast. Mitte nagu praegu Jõhvis, et 60-40 või 80-20 variant.

Kommentaarid